Ana sayfa > haber > İçerik

ABD Doları Karşısında Offshore CNY Döviz Kuru 6,50 Sınırını Kırmak İçin Geçici Olarak Yükseldi

Dec 11, 2020

ABD doları karşısındaki offshore CNY döviz kuru 6.50 sınırını kırmak için geçici olarak yükseldi

Offshore CNY, bir süreliğine ABD doları karşısında 6.50 seviyesini kırarak, Haziran 2018'den bu yana yeni bir zirveye ulaştı ve bir kez gün içinde 200 puandan fazla yükseldi. Bundan etkilenen yerel kara piyasası ABD doları kuruna karşı RMB 6.5326'yı vurdu ve 6.5204 ile yılın en yüksek seviyesini vurdu.

Haziran 2020'nin başından bu yana, RMB döviz kuru güçlenmeye devam etti. Offshore RMB kademeli olarak 7,1964'ten 6,4927'ye yükselerek yaklaşık 7000 puana yükseldi.

RMB'nin sürekli ve hızlı yükselişi, ihracat işletmelerinin döviz takas işlemleri için büyük bir zorluk teşkil etti. Yurtiçi bankaların finans piyasası departmanından birkaç kişiye göre, üç ay önce, ihracat şirketlerinin gelecek yıl için ihracat siparişlerini müzakere ederken döviz kuru dalgalanma faktörünü sözleşme şartlarına dahil etmeleri nadirdi. Şimdi, gelecek yıl için ihracat siparişleri için pazarlık yaptıklarında, döviz kurundaki dalgalanma faktörlerini sözleşme şartlarına yazmışlardır, yani denizaşırı alıcıların ya doğrudan RMB ödemesini ya da kararlaştırılan döviz fiyatından karşılık gelen ABD dolarını ödemesini gerektirmektedir RMB'nin sürekli olarak değer kazanmasından kaçınarak, daha fazla döviz ödemesi kaybına yol açar.

Devlet Döviz İdaresi Başkanlığı'nın 11 Aralık'ta açıkladığı verilere göre Çin&# 39'un döviz rezervleri büyümeye devam ederek Ağustos 2016'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.